O metodzie Tomatisa

 

 

 

Terapia

GŁÓWNYM CELEM I ZADANIEM PLACÓWKI JEST TERAPIA EDUKACYJNA WG.METODY TOMATISA

Słuchanie to umiejętność uważnego używania słuchu w celu uczenia się  i komunikowania, w sposób, który nie wywołuje zakłóceń na płaszczyźnie emocjonalnej.
Najważniejszą rolą ucha jest  dostarcznie  mózgowi energii. Zdaniem Tomatisa ucho można uznać za "prodnicę/dynamo" ośrodkowego układu nerwowego. 
Pracuję na najnowszych aparaturach: SOLISTEN TC, TAP (Elektroniczne Ucho Tomatisa) na Forbrain oraz Toobaloo (dla małych uczniów) 


Oprócz metody Tomatisa można zastosować inne formy terapii jako zajęcia uzupelniające (wg potrzeby i zaleceń psychologa, pediatra, lekarza prowadzącego, psychiatra itp.)
Są to:
Muzykoterapia, czyli najprościej tłumacząc  -terapia poprzez muzykę, jest w dobie XXI wieku zarówno dziedziną nauki, jak i metodą terapeutyczną, która znajduje coraz szersze zastosowanie w życiu codziennym oraz współuczestniczy w leczeniu wielu chorób i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych. Jej korzystny  i leczniczy wpływ znany jest od czasów starożytnych i do dziś wykorzystywany jest powszechnie nie tylko w medycynie. Muzyka  ma wielkie znaczenie  w poprawie  ogólnego stanu oraz funkcjonowania psychosomatycznego ludzkiego organizmu, którą można zastosować w: TERAPII KOBIET CIĘŻARNYCH W OPARCIU O METODĘ TOMATISA


         Profesor Alfred Tomatis,  już w latach pięćdziesiątych XX w.prowadząc swoje badania zauważył, że głos matki jest słyszany  przez płód.Głos ten stanowi dla płodu  rodzaj pierwotnej substancji emocjonalno - akustycznej. Bardzo istotnym jest by w tym szczególnym okresie przyszła matka  miała zapewnione jak najlepsze warunki psychiczne, czuła się zrelaksowana i była otoczona spokojem.

        Muzykoterapia  dla kobiet ciężarnych, w której  wykorzystywane jest "Elektroniczne ucho" Tomatisa pozwala uwolnić się od stresu i niepokoju. Sesje będą miały  także  korzystne działanie na regulacji snu, czy wpływ na zapobieganie spadkom energii, jest  także nauka śpiewania kołysanki, mantry oraz techniki oddychania.

        TRENING UWAGI SŁUCHOWEJ:

        Sesja terapeutyczna polega na słuchaniu muzyki oraz pracy z głosem. Bardzo istotnym elementem treningu jest przeprowadzenie testu uwagi słuchowej przed jego rozpoczęciem. Pozwala on na dopasowane materiału dźwiękowego do indywidualnych  potrzeb.
 
 
Emisji głosu i ćwiczeniach fonacyjnych po etapie pierwszym :- gdzie pracujemy nad  stymulacją i wrażliwością słuchu - na zajęciach koncetrujemy się nad specyfiką i problemach głosu (intonacja, barwa, rejestry oraz nad wymową) jest to sesja aktywna (czytanie z aparatem Forbrain oraz praca z mikrofonem)

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com