O metodzie Tomatisa

 

 

 

Kim jest Alfred Tomatis?

Moje zafascynowanie metodą Tomatisa wynika stąd, że na jesieni 1992 roku odbyłam miesięczną praktykę w Instytutach i Centrach Tomatisa  w Effretikon i w Zug (Szwajcaria), kierowanych przez doktora Yair Sxhiftana i jego żonę, psychologa Maję Schiftan a potem  w Centrum Tomatisa w Paryżu cztery etapowy kurs dotyczący stosowania tej metody, prowadzony przez samego prof. Alfreda Tomatisa i jego wpółpracowników. Całe życie będę wdzięczna za to, że mialam okazję poznać jeszcze Alfreda Tomatisa, ponieważ zapoznał mnie wieloma "sekretami" słuchu i w tym słuchu muzycznego.

Alfred Tomatis to nie tylko autor tekstów naukowych, wykładów i metody, lecz również fascynująca osobowość - zjawisko, gwiazda na niebie nauki. Kiedy zaproponowałam mojemu mężowi przetłumaczenie wykładu "Ucho i śpiew" chciałam pokazać Tomatisa jako "czlowieka renesansu" o godnym pozazdroszczenia interdyscyplinarnym traktowaniu nauki i sztuki w służbie człowieka - jego ciała i ducha.
Moja pracownia niech będzie małym miejscem, gdzie zawsze będziemy pamiętać o człowieku, który nie jednemu zmienił życie dlatego też nazywa się Centrum Tomatisa a nie Centrum Tomatis, bo moja praca i postępy dzieci oferuję Jemu.
W tym roku minie 10 lat, że nie ma Go wśród nas, ale tylko fizycznie. Jego dzieła, nauka jest żywa, jak nigdy dotąd !
 

ANDREA JAWORSKA 

prof. nadzw. UMCS - chórmistrz, metodyk, wieloletni kierownik Zakładu Muzykoterapii i Edukacji Muzycznej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Od 1992 roku pracuje metodą Tomatisa (upowszechnienie, wyklady, artykuły) a  2011 roku otwierała pierwszy Centrum Tomatisa  w Lublinie.

Jest Certyfikowanym Konsultantem Metody Tomatisa, członkiem International Association of Registered Certified Tomatis Consultants (IARCTC)

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com